FITNESS

30.08.2013 17:37

 

Správná strava po tréninku?  bílkoviny a sacharidy

 

Naše Fitness trenérky Vám poradí.

 

Každý kdo se snaží dát dolů pár těch kilo navíc či nabrat svalovou hmotu měl by vědět co první jídlo po tréninku by mělo obsahovat.

 

Bez ohledu na to, zda chcete přibrat svalovou hmotu nebo chcete jen zhubnout (rýsovat), musíte vždy přijmout po tréninku určitý podíl cukrů.

Pokud chcete hubnout stačí po tréninku přijmout zhruba jen 20-30g sacharidového přípravku o obsahu 70% sacharidu nebo půlku či jeden kus ovoce. Vždy záleží na vaší aktuální hmotnosti. Také je zapotřebí mít vyzkoušené, jak na vás určité množství cukrů po tréninku působí.

 

Cukr přijatý po tréninku by měl pouze doplnit základní množství energie. Nesmíte to tedy s příjmem cukrů po tréninku přehánět, aby vám nešel do tuků. Už vůbec nesmíte příjem cukrů úplně vynechávat.!!

 

Pokud jste velice hubený typ (to platí pro muže i ženy), můžete použít sacharidový přípravek v množství 40 - 50 g a zároveň i nějaké to ovoce (viz tabulka dole), protože vaše tělo potřebuje vysoký příjem cukrů a to po celý den.

Největší hloupost je po odcvičení redukčního tréninku přijmout hned proteinový přípravek. Někteří výrobci chybně doporučují proteinové přípravky jako první po tréninkové jídlo.

Bez ohledu na to, zda chcete přibírat či hubnout, je vždy velkou chybou po tréninku přijímat jako první jídlo bílkoviny. Po objemovém i po redukčním tréninku tělo potřebuje nejdříve doplnit sacharidy. Jakmile to neuděláte a to především po tvrdém tréninku, můžete pocítit celkovou slabost a nevolnost. Tu má na svědomí nízké množství cukrů ve vaší krvi.

Tento problém často vzniká nejvíce u lidí, kteří se snaží hubnout a vynechávají v jídelníčku drasticky cukry. Slabší jedinci můžou z vyčerpanosti i omdlít. V redukčním období musíte také přijímat dávky sacharidů. Musíte doplnit cukry, tak aby jste byli schopni po tréninku normálně fungovat.

V objemové fázi přijímejte vždy vyšší dávky cukrů. Jedinci, kteří mají sklony spíše k nadváze, přijímají nižší dávky sacharidů než jedinci, kteří mají silné sklony ke štíhlosti. Je také možné se setkat s lidmi, kteří říkají, že již nechtějí přibírat svalovou hmotu, nebo že chtějí jen „rýsovat“ a proto přijímají ihned po tréninku proteinový přípravek.

I zde platí pravidlo přijmout určitou část cukrů. Jakmile po tréninku vypijete proteinový přípravek jako první zdroj živin, vždy si tělo po jakékoliv fyzické aktivitě bílkoviny přeštěpí složitým a náročným způsobem na sacharidy, které potřebuje v prvních okamžicích po fyzické aktivitě k doplnění energie. 

 

A jaké sacharidy tedy po tréninku konzumovat??Jednoduše nejlépe fruktózu, neboli ovocný cukr, který se nachází hlavně v ovoci. Viz tabulka níže.

 

Množství cukrů v ovoci na 100g

Potravina

Sacharidy

Energie

Jablka

13g

212Kj/51kcal

Banány

24g

387Kj/93kcal

Hroznové víno

17g

300Kj/72kcal

Meruňky

12g

208Kj/50kcal

Broskve

12g

204Kj/49kcal

Švestky

15g

225Kj/54kcal

Hrušky

12g

217Kj/52kcal

 

 

 

A co tedy protei??je vhodné konzumovat proteiny ať už formou proteinových přípravků (prášek, tyčinky) nebo  masa a vajíček?? Hned po treninku určitě ne. Proteinové přípravky  ale  mají také svoje velké místo v jídelníčku, ale jejich užití je spíše vhodné 1 – 2 hodiny po tréninku, ne dříve! Vhodné je také při redukčních dietách a to náhradou jídla – pouze ale kvalitní proteinové přípravky s obsahem 80% bílkovin a více. Po tréninku rychleji stoupá potřeba doplnit sacharidy, před bílkovinami. Bílkoviny tělo využívá jako stavební materiál a vaše svaly rostou především, když tělo celkově regeneruje, takže zde není na místě s jejich přijímáním spěchat.

Ulehčete proto tělu regeneraci po tréninku a nepřijímejte jako první jídlo po tréninku bílkoviny, které se stejně jako první po tréninkové jídlo budou přeštěpovat na sacharidy, aby tělo doplnilo energické zásoby.

 

Novinky

19.03.2018 17:23
Připravili jsme pro vás super březnovou akci. Masáž dle vlastního výběru nyní s 50% slevou.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Novinky kadeřnictví

24.10.2017 14:14
Vážení zájemci, máte poslední možnost v tomto roce absolvovat náš rekvalifikační kadeřnický kurz,...
03.07.2017 13:29
Letní kadeřnický rekvalifikační kurz nabízí poslední dvě volná místa! Neváhejte a přihlašte se....
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>